Nürnberg | Almanya Gezi Notları

Bavyera eyaletinin 2.büyük şehri Nürnberg (Nuremberg) ‘de 1 gün geçirdik.  İlk olarak Eski Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi‘ne (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände) gittik. Hitler’in en sevdiği ve başkent yapmayı düşündüğü, Nazi mitinglerinin ilk başladığı, Yahudi insanların vatandaşlık haklarının ilk ellerinden alındığı bu şehir Nazi Almanyası için oldukça önemliymiş. Nazi suçluları yine bu şehirde yargılanmış.

IMG_1134 IMG_1118 IMG_1113Müzenin içerisinde partinin en önemli adamları hakkında bilgiler, parti ve savaş hakkında belgeseller, fotoğraflar, röportajlar ve haberler bulunuyordu. Kısaca, Hitler Almanyası’nın doğuşundan çöküşüne kadar her şey var. İnsanların partiye olan bağlılıklarını ve Hitler fanatikliğinin nasıl bir şey olduğunu bu müzede görebilirsiniz.

Imperial Castle

Müzede geçirdiğimiz uzun zamanın ardından ressam ve matematikçi olan Orta Çağ sanatçısı, Albercht Dürer Evi‘ni de görerek Imperial Castle ya da Kaiserburg Kalesi‘ne geçiyoruz. IMG_1191 IMG_1190 IMG_1189 IMG_1199 IMG_1193 IMG_1200Kaiserburg Kalesi, Roma İmparatorluğu döneminde kralın kaldığı yermiş. Şehrin biraz yükseklerinde kurulu olan kalenin, hem dışarıdan görünüşü hem de içi oldukça görkemli bir mimariye sahip. Bahçeler ve çiçekler ile çok huzurlu görünüyordu. Kalenin tepesine çıkınca çok güzel bir manzarayla karşılaştık. Sadece Nürnberg’e bu kuleden bakmak için bile kale ziyaret edilmeli bence.

St. Lorenz Kirche

IMG_1161 IMG_1148 IMG_1150Yapımı 200 yıl süren St. Lorenz Kirche, yine harika bir gotik mimarisiyle tasarlanmış. Kilisenin içi de büyük ve eserler ile doluydu. Kilisenin içinde işlemeli kule gibi bir yapının altında bulunan bu Müslüman adam tasvirinin yanında Hristiyan ve Yahudi tasvirleri de vardı. Bu yapı, yükün üç dinin üzerinde olduğunu anlatıyormuş. Kiliseye dair aklımda kalan en ilginç ayrıntı buydu.

Frauenkirche

IMG_1172 IMG_1180Frauenkirche (Katolik Kadınlar Kilisesi), yaklaşık 19 metre yüksekliğindeki ünlü Güzel Çeşme (Schöner Brunnen) ‘in yanında, şehrin merkezinde bulunuyor. Kilisenin ön cephesi gerçekten çok güzel. Dürer’in de imzasını taşıyormuş.

Hospital of the Holly Spirit

IMG_1163 Pegnitz Nehri‘nin bir köşesinde bulunan, 14. yüzyılda kurulan bu hastaneyi ilk gördüğümüzde hastane olduğunu bilmiyorduk. Köprünün üstünden çevreye göz gezdirdiğimizde nehrin üstündeki bu binayı oldukça beğenmiştik. “En havalı hastane” ünvanına sahip olmayı hak ediyor bana kalırsa. Sanırım günümüzde müze ve restoran olarak kullanılıyormuş.

IMG_1145

Bizim Nürnberg’de olduğumuz gün şehirde şarap festivali de vardı fakat biz pek incelemedik o kısmı. Yazımda bahsettiğim, şehrin önemli yerlerini gezmeyi planlamıştık. Havanın kapalı olması şehrin fotojenikliğini engelleyemedi. Nürnberg, yaşadığı siyasi olayların ve tarihi dokusunun yanı sıra önemli bir endüstri şehri. Sokaklarında yürümesi ve binalarını incelemek bile huzur kaynağıydı.

Böylece Berlin, Erlangen, Stuttgart şehirlerinden sonra Nürnberg yazısı ile Almanya Gezi Notları son buluyor.  Özlemle anıyoruz. 

0
(Visited 291 times, 1 visits today)

6 Comments

 1. Buğrahan Ağustos 4, 2015 at 7:17 pm

  Güzel bir yazı olmuş.Farklı Ülkelerden resimler görmek hoşuma gidiyor.

  Reply
 2. mert Ağustos 12, 2015 at 9:26 pm

  Büşra selam… Ben de yazacağım Almanya’yı ama bir türlü fırsat bulamıyorum. Daha doğrusu, yazacak ve gösterecek o kadar çok şey var ki nasıl başlayacağımı bilemiyorum, başka daha basit yazılar yazıyorum!
  Ama yazmam gerek!!
  Ne mutlu sana sen yazdın işi bitirdin… 🙂 🙂
  Fotoğraf koydum şimdilik biraz… Yazı ve daha çok foto yakında diyelim… 🙂

  Reply
  1. Büşra Akkuş Ağustos 17, 2015 at 5:41 pm

   Evet yazdım rahatladım. Senin de yazına bakmıştım, ayrıntılı yazını ve fotoğrafların devamını bekliyorum. 🙂

   Reply
 3. Seyma Mektepli Ağustos 20, 2015 at 4:07 pm

  Yaaaa ben de tekrar gidip her yerini gezmeyi çok istiyorum. Kiliseye ağzım açık kaldı, kaç dk baktım inceledim bilmiyorum. Bir daha gidersem eğer harita alıp kendim dolaşacağım! Heveslendirdin şuan beni 🙂

  Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir