Boş Zaman Nasıl Değerlendirilir?

Lise veya ortaokul zamanlarımda (şu an tam hatırlayamıyorum), bir öğretmenimiz “boş zaman” ifadesini kabul etmiyordu. Biz zamanı ziyan etsek de zamanın kendisi asla boş olmaz tarzında bir açıklama yapmıştı. Zaman geçtikçe kendisine çok daha fazla hak veriyorum. Bu yazıda kalıplaşmış olan boş zaman ifadesini kullansam da çalışmaktan, işten güçten arta kalan zamanlarda, kendimiz için yapabileceğimiz şeyleri ele alıyorum.

1.Kitap Okumak

Sürekli takip ettiğiniz dergi veya gazeteleri incelemek veya kitap okumak, uykudan önce, otobüste, tatilde, aralarda yapılabilecek en güzel eylem. Eğer kitap akıcı ve kendine bağlamışsa zaman inanılmaz hızlı geçiyor. Sayfalarda ilerleyip kitabın sonuna gelindiğinde kütüphaneye okunmuş bir kitap eklemek insanı rahatlatıyor diye düşünüyorum. Yeni kitap alışverişi yapma zevkinden bahsetmiyorum bile. 

2. Film İzlemek

Açıkçası yapacak bir işim yoksa benim ilk aklıma gelen şey film izlemek oluyor. Hatta bazen bu yüzden işlerimi birazcık erteleyebiliyorum. Kitap bitirdikten sonraki rahatlama filmler için de geçerli. Farklı tarzlarda, farklı yıllarda çekilmiş filmleri izlemek ve izledikçe bunları karşılaştırmak çok zevkli. Sinema, ekranda görülenden çok daha fazlasını içeriyor ve her alanda insanın bir şeyler öğrenmesini sağlıyor. Mesela öncesinde yönetmenle ilgili, filmden sonra film hakkında yazılan makaleleri araştırıp okumak oldukça bilgilendirici oluyor.

3. Yazmak

bos zaman nasil degerlendirilir

Liste yapmak, kitaptan notlar çıkarmak, sevilen bir şeyleri yazmak ya da sadece yazmak… Artık bir çok kişi bu işler için telefon, bilgisayar vs. kullansa da benim gibi defter-kalem ikilisinden vazgeçemeyenler için bu maddeyi de ekledim. Hem böylece birbirinden güzel kırtasiye ürünlerini kullanmış oluyorsunuz. Zamanla insanın kırtasiye iştahını kabartıp yeni şeyler almak, koleksiyon yapmaya yöneltmek, “ay bu rengi de mi varmış” demek gibi minik maddi sıkıntılara girilebiliyor. Artık hobi için yapılan bir şey olsa da yapılacak en rahatlatıcı eylemlerden biri.

4. Boyama / Çizim Yapmak

bos zaman nasil degerlendirilirDoğuştan yetenekli olanların boş zaman olsun veya olmasın en çok yaptıkları şey sanırım. Derste kitap, ders sırası, karton bardak boyayan arkaşlarımdan biliyorum… İnsanın hayal gücünün ne kadar geniş olabileceğini de gösteriyor. Çizim dışında, yaş farketmeden boyama yapmak da terapi gibi. Renklerle uğraşmak, uyum yakalamak, ayrıntılara ekstra özen göstermek resmen algılarınızı açıyor. Sonrasında eserinize bakıp memnun olmak kalp ben.

5. Kişisel Bakım

bos zaman nasil degerlendirilirManikür, pedikür, maske yapmak gibi kişisel bakım işleri, günlük kişisel bakım rutinlerimizden biraz daha fazla zaman alıyor. Bunları boş zamanlarımızda rahat rahat halledebiliyoruz. Bu madde, bir takım farklılıklar ile erkekler için de geçerli tabi ki. Bakımlı erkeklere kocaman alkış. 

Yapılacak daha onlarca şey vardır belki de. Kaliteli zaman geçirme anlayışı kişiden kişiye de değişir tabi, boş zamanda yapılabilecek şeyler denilince benim aklıma bunlar geliyor. Yaptığınızda ne mutlu ediyorsa, rahatlatıyorsa kendiniz için bunu gerçekleştirecek zaman ayırmayı unutmayın. 

 

0
(Visited 607 times, 1 visits today)

11 Comments

 1. Lerzan Kara Eylül 4, 2015 at 8:01 pm

  kesinlikle bunlar benimde yaptıklarım bir de alışveriş yapmak var ilaveten 🙂

  Reply
 2. Çağrı Konyalı Eylül 4, 2015 at 9:26 pm

  Güzel maddelere değinmişsin 🙂 Kitap okumak, film veya dizi izlemek, yazmak… Muhteşem eylemler. Bilhassa yazma eylemini çok daha ayrı tutuyorum. 🙂 Boyama kitaplarına çok sıcak bakamıyorum ben; ona o kadar ayıracak vaktim yok gibi sanki. Yine de kişisel tercihler tabi 🙂

  Reply
  1. Büşra Akkuş Eylül 6, 2015 at 3:13 pm

   Boyama kitapları çok zaman alıyor katılıyorum, 1 sayfa için 1 gün ayırdığım oldu. 🙂

   Reply
 3. Sed. (weba) Eylül 6, 2015 at 1:01 pm

  Blogun yorum yazma kısmı değişti mi yoksa ben artık yorgunluktan ne yaptığımı bilmez halde miyim 🙁
  Kitap okumak benim için pek boş zaman aktivitesi olarak gelmiyor ya. Sanki kitaba ayıp oluyormuş gibi hissediyorum bu sefer 😀 Değişik bir delilik.
  Şimdi ise 2 sorum olacak Arctic Monkeys’li defteri nereden aldığı ve boyama kitabının hangisi olduğunu öğrenebilir miyim Büşra? Vakitsizlikten boyama kitaplarında da uzaklaştım ama amanın o nasıl güzel bi şeydir! Almam lazımmmmmm 🙂

  Reply
  1. Büşra Akkuş Eylül 6, 2015 at 3:15 pm

   Eveet değişti. 🙂 Defter uzun süre önce hedye edilmişti ama D&R’da hala bulabilirsin belki. Boyama kitabının ismi de Gizemli Orman. Beğenmene çok sevindim! <3

   Reply
 4. Burak Bayram Eylül 19, 2015 at 4:41 am

  Özellikle yazı yazma olayına kesinlikle katılıyorum ve boya yapmak konusu ben boya kısmından pek anlamıyorum ama karakalem kısmı daha hoş olabiliyor. Denemeni tavsiye ederim 🙂 Bu arada blogunu yeni buldum. Özellikle gezi türü yazıların güzel, eline sağlık. Oje ve bakım ürünleri gibi yazıların hariç takipteyim 😀 Yeniden eline sağlık..

  Reply
  1. Büşra Akkuş Eylül 20, 2015 at 6:03 pm

   Ahahah geçen yıl bir kaç erkek okuyucudan da kozmetik yazılarıma tepki gelmişti, onu hatırladım şimdi. 😀
   Yorumun için teşekkür ederim. 🙂

   Reply
   1. Burak Bayram Eylül 20, 2015 at 7:44 pm

    Yok benimki tepki değil 😀 Tamamen ilgi alanı dışı olmasından kaynaklı 🙂

    Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir