Evernote Kullanımı / Benim için Evernote

Eski yazılarımda, yazmaktan ve yazı araçlarından ne kadar keyif aldığımdan bahsetmiştim. Not tutmayı da bir o kadar çok severim, liste yapmaya bayılırım. Kitaplar, filmler, dersler, planlar vb. bir sürü konuda her şeyin listesini yapıyordum.

İçimde not alma duygusu kendimi bildim bileli var. Evernote ile de bu sayede tanıştım. Çok uzun süre önce, lisede denemiştim ilk olarak. Derslerle ilgili notlarımı saklamak, ajanda tarzında yapılacaklar listesi oluşturma amaçlı kullanmaya başladım. O zamanlar akıllı telefon kullanmıyordum tabi. Böyle elimin altında, her an ulaşabileceğim bir şey olmayınca da hiç verim alamadım, içime sinmedi ve kullanmayı bıraktım.

 

Şu an kullandığım Evernote hesabını Mayıs 2015’te açtım. Farklı bir kaç uygulama denedikten sonra Evernote’a geri dönmeye karar verdim. O günden beri bir parçam oldu. 

Evernote, kontrol listeleri, not defteri, hatırlatıcılar oluşturmanızı sağlayan bir uygulama. Basic, Plus ve Premium olarak 3 farklı sürümü var. Aralarında yükleme boyutu, çevrimdışı erişim gibi farkları var. Eğer yoğun bir iş hayatınız varsa, mesela toplantı notlarınızı/çalışmalarınızı sesli olarak veya video olarak kaydetmek gibi bir isteğiniz varsa Plus-Premium seçenekleri daha akıllıca olur. Fakat notlarınızı bu şekilde fotoğraflardan, videolardan oluşturmazsanız Basic sürümü yeterli olacaktır. Ben Basic olanı kullanıyorum ve tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor. (Çevrimdışı kullanım ve parola kilidi gibi güzel özellikler için de ücretli üyelik düşünülebilir.)

Listeler

Evernote uygulamasını en çok telefonumda kullanıyorum. Gün içerisinde aklıma gelen şeyleri yazıyorum, yapmam gereken işler için kontrol listeleri oluşturuyorum, daha sonra okumak için veya faydalı bulduğum yazıları Evernote’a kaydediyorum.

Liste oluşturmak için defter tercih etsem de günlük listelerim, yazıp kısa sürede sileceğim şeyler için Evernote’u tercih ediyorum. Blog fikirlerimi, yazısı yazılacak konuları da burada listeliyorum.

Tarayıcı Eklentileri

evernote

Evernote ve Clearly tarayıcı eklentilerini çok sık kullanıyorum. Clearly, okuduğunuz bir yazıyı reklamlardan ve gereksiz görsellerden arındırarak temiz bir okuma ekranı yaratıyor. Vurgulama ve üzerine yazı yazma gibi seçenekleri de var. Okuduğunuz sayfayı beğenip Evernote’a göndermek için de kullanabilirsiniz. Ancak ben bu iş için Evernote’un kendi eklentisini kullanıyorum, Clearly ile okuma yapıyorum sadece.

Kırpma ve Etiketler

evernote

 

Bence bu çok eğlenceli. Takip ettiğim blogları okurken, bir konuda araştırma yaparken hoşuma giden veya faydalı bulduğum yazıları hemen Evernote eklentisine tıklayıp kırpıyorum. İsterseniz Clearly’de olduğu gibi sade yazı olarak, isterseniz ekran görüntüsü veya tam sayfa olarak… Ben büyük çoğunlukla Basitleştirilmiş Makale seçeneğini tercih ediyorum. Sonrasında hangi not defterinin içine eklemek istiyorsanız onu seçiyorsunuz ve etiket ekliyorsunuz. Etiket ekleyip gruplandırmak uzun vadede çok işinize yarıyor.

Haziran ayında Seyahat Notları’nı oluştururken Ekran Görüntüsü’nü kullanmıştım. Fotoğraf ve haritalar için çok işime yaramıştı.

Paylaşım

Oluşturduğunuz notları arkadaşlarınızla paylaşabilir ve sohbet/tartışma ekranı açabilirsiniz.

Her Yerden Erişim

evernote iphone app

Evernote için o an elimin altında hangi cihaz varsa onu kullanıyorum. Bu en çok telefon oluyor. Eğer sekronize etmediysem ve bilgisayarım yanımda değilse Evernote Web bir kurtarıcı oluyor. (Çok önemli notlarım olduğundan değil de, zaten var olan bir şeyi tekrardan eklememek, silinecek bir şeyi anında silmek gibi takıntılarım var. Beni benim gibiler anlar…) Evernote Web’i fazla kullanmadım ama ferah görüntüsü kendisini çok cazip kılıyor, resmen insanın içi açılıyor, bir şeyler listelemek istiyor!

Benim Evernote maceram bu şekilde devam ediyor. Gün geçtikçe içerisindeki not defterlerim ve etiketlerim artıyor, daha düzenli bir hal alıyor. Ben de Evernote’a daha çok bağlanıyorum. Evernote sayesinde “kitap notları için bir defter, listeler için bir defter, kısa notlar için bir defter” olayına son verdim (Goodreads tarzı siteler de işimi kolaylaştırdı bu konuda). Not defterlerimi daha uzun süre ve daha kalıcı notlar için kullanabiliyorum.

 Evernote.

 

 

0
(Visited 98 times, 1 visits today)

6 Comments

 1. Merve Sanliturk Kiyak Ekim 25, 2015 at 10:58 pm

  Evernote benim de elim ayağım uzun zamandır. Aktif kullanınca cidden çok yararlı. Seyahatler notları, yemek tariflerini yazmak için, kitaplardan özlü sözleri not almak için kurtarıcı oluyor.

  Reply
  1. Büşra Akkuş Kasım 1, 2015 at 12:04 pm

   Kesinlikle öyle. Her şeyi Evernote’a kaydetmeye başladım. 🙂

   Reply
 2. Gulsah Onen Ekim 26, 2015 at 3:47 pm

  telefonuma indirdim ama nedir bu diyerek oylece bıraktım suan merak icerisindeyim incelemeye baslıyorum hemen 😉 faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

  Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir