Başucumdaki Burçlar Kitabı

Eğer ben de burçlarla ilgilenmeye günlük, haftalık burç yorumlarını veya internette bol reklamlı sitelerde yazılan yorumları okuyarak başlasaydım saçmalık olarak görebilirdim. İlkokul 2. veya 3. sınıfta, okumanın sevinciyle öykü kitabı almak için amcamın kırtasiyesine gittiğimde bu kitabı gördüm. Bildiğim burçlar ailedeki kişilerin burçları ile sınırlıydı ve başka hiç bir bilgim yoktu. Bir giriş yapmak adına bu kitabı aldım ve senelerdir bizimle. Çok yıpranmış bir halde bu yıllara kadar dayandı. Ailede çok sevilen bir kitap. Burçlar hakkında okuduğum, inandığım tek kaynak diyebilirim. Zaten bloguma yazmam da bu yüzden.

İlk aldığımda yaptığım ilk şey kendi burcumu bulup okumaktı. Girişteki uzun yazıları hiç okumadım. Bu sene kitabı tekrar elime aldığımda fark ettim. İlk defa burç yorumu dışında nelerden bahsettiğine göz gezdirdim. Yazarı kimmiş diye biraz araştırdım.

burclar kitabi

Kitabın yazarı Dr. Sevim Asımgil aslında dini içerikli yazılar, hikayeler yazıyormuş. Yazdığı kitaplara baktım, bu kitap dışında hepsi dini meseleler hakkında yazılmış. Kitap toplamda 10 bölümden oluşuyor. Diğer bölümler, yani benim hiç açıp okumadığım bölümler kainattan başlıyor, yaratılış, Big-Bang, ilk insan, astrolojiye genel bakış, burçların İslam’da yeri, Zodyak gibi uzayıp gidiyor. Çok hummalı bir çalışmanın ürünü olduğuna kanaat getirdim. Hem dini hem bilimsel bir çok kitap kaynak gösterilmiş (Sovyet bilginleri, Mektubat, Yıldızların Esrası vb).

Bu kısımlardan sonra, son 5 bölüm filan sadece burçlarla ilgili. Toprak grupları, elementler vs hiç anlamadığım kısımlardan sonra her bölümde burçlar farklı açılardan yorumlanıyor. Mesela Ay burcuna göre İkizler burcu, Kova Burcu; başka bir bölümde Güneş burcuna göre Balık burcu gibi gibi… Hatta burçların kadın/erkek/çocuk şeklinde farklı yorumları da var. Tüm bölümleri birleştirince her açından oldukça ayrıntılı bir burç yorumu ortaya çıkıyor.

burclar kitabi

burclar kitabi

 

Sonuç olarak burçlara ilgimin sebebi bu kitap. Bu kadar gerçek burç tariflerine rastlamadım hiç. Okuduğunuzda çok şaşırtan ince ayrıntılar bile var. Ailemdekiler, çevremdekiler de merak edip okudu kendi burçlarını. Yıllardır geçerliliğini korumaya devam ediyor. Kitaplığımda bu kitabın olması beni cidden çok mutlu ediyor. 

1
(Visited 95 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir