Liste: Son İzlediğim Filmler #3

Bloga yazarım diye o kadar çok film biriktirmişim ki yazmaya başlayınca elemeye karar verdim. En yakın geçmişte izlediklerimi paylaşıyorum sizinle. Film yazıları yazarken spoiler vermekten korkuyorum ama hiç de dikkat edemiyorum açıkçası. Düşündüğüm tek şey beğenip tavsiye ettiğim filmlerin izlenmek için merak uyandırması oluyor.  Listede çok beğendiğim filmler de var hayatımdan 2 saat çalan filmler de…

 • Incendies (İçimdeki Yangın) | 2010

Imdb Puanı: 8.2/10

İlk olarak son izlediğim filmden başlıyorum. Bu filmi geçen sene izlemeye başlayıp yarıda bırakmıştım. O zamandan beri içimi yiyordu. En sonunda oturup izledim. İzledikten sonra rahatladım demek isterdim ama öyle bir film ki buna imkan vermedi. Finali baya şaşırttı, izlerken asla tahmin edemezdim bu kadarını. Orta Doğu’nun sıcak manzarasının içinde, savaşın izlerini taşıyan, trajik bir aile hikayesini anlatıyor. Politik film olmasını sevdim. Bunun yanında filmin giriş sahnesi ve müziği efsane. Radiohead’i bu görüntüler eşliğinde dinlemek çok zevkliydi benim için. Bana zorlama gelen bir iki ayrıntı dışında çok beğendim!

Büşra'nın Notu: 8/10
 • Assassin’s Creed | 2016

Imdb Puanı: 6.4/10

Bu filmi sinemada izledim. Assassin’s Creed oyunu da varmış ama ben çok uzağım o konulara. Oyunu bilenler karşılaştırma yapınca filmi oyuna göre yetersiz bulup beğenmemişler. Sıfır bilgiyle izlediğim için şanslıyım sanırım. Sinemada izlemek için güzel bir filmdi çünkü. Konuyu bilmediğim için mi yoksa devam filmi olacağı için mi bilmiyorum ama biraz havada kaldığını hissettim. Bağlantı kurmaya çalışmadan, çok sorgulamadan sırf görsellik için izlerim yani bu filmi. Marion Cotillard’ın en donuk oynadığı film olabilir.

Büşra'nın Notu: 7/10
 • Mandariinid (Mandalina Bahçesi) | 2013

Imdb Puanı: 8.3/10

Estonya-Gürcistan yapımı film. Abhazya’da olan savaş yüzünden boşaltılan köyde kalan iki arkadaş var. Bu iki ev arasında ve sayılı insanlarla bir savaş ortamı anlatılıyor. Bu filmi anlatan en iyi şey: az ve öz. 87 dakikalık filmde olaylar çok sade ve yoğun bir atmosfer var. Gerçekten BAYILDIM! Oyunculuklar, konuşmalar, mandalinalar (çok severim), yalınlık beni mest etti. Müzikler yine çok güzel. İzledikten sonra çevrenize film önereceğinizde aklınıza ilk gelecek olan filmlerden biri haline gelebilir.

Büşra'nın Notu: 10/10
 • The Hours | 2002

Imdb Puanı: 7.6/10

Bu filmi Merly Streep şerefine izlemiştim. Ödüllü bir romandan uyarlanan film, Virgina Woolf’un Mrs. Dalloway romanının etrafında dönüyor. Farklı dönemlerde yaşayan 3 kadın bu kitap ile bağlantılı. İlk kadın Virgina Woolf’un kendisi, sancılı bir kitap yazma süreci geçiriyor. Bu süreç gibi filme hakim olan hava da karamsar, stres dolu. Oyuncu kadrosu, oyunculuklar çok iyi. Nicole Kidman’ı ilk başta tanıyamadım bile. Filmden sonra Woolf diyince aklıma direkt o gelmeye başladı. 3 kadını da çok sevdim, birbirlerini ayıran farklı tarzları ile parlıyorlar. Kendimle bir konuda ortak yön bulduğum karakter de var, izlerken biraz farklı hissettim bu yüzden.

Büşra'nın Notu: 8/10
 • Spotlight | 2015

Imdb Puanı: 8.1/10

Bu filmin benim için en etkileyici özelliği yaşanmış bir olayı anlatması. Katolik Klisesine taciz iddiaları gelince Spotlight gazete ekibi olayları daha derinden araştırıyorlar ve korkunç gerçeği ortaya çıkarıyorlar. Filmi izlerken olaylara tam yetişemedim; isimler, tarihler biraz karıştığı için zaman zaman koptum ama konusu bakımından çarpıcıydı. Sonlara doğru karışan şeyler oturuyor. Oyuncuların yaşanılan duygu yogunluğunu iyi yansıtması, tacizlerin ağırlığı derken film oldukça etkiliyor izlerken.

Büşra'nın Notu: 8/10
 • The Intouchables (Can Dostum) | 2011

Imdb Puanı: 8.6/10

Lüks bir hayata sahip felçli adam ile getto hayatın içinden gelen gencin buluşmasıyla yaşanılanları izliyoruz. Driss bakıcı olarak Philippe ile birlikte yaşıyor. Yaşam tarzları birçok konuda çakışıyor haliyle ama bunu zevkli hale getiriyorlar. Paylaşımları, ilişkileri eğlenceli ve dostça. Can Dostum denilince benim aklıma başka bir film geliyor aslında. Çok eskiden izlediğim 1997 yapımı yine Can Dostum olarak Türkçeye çevrilen Good Will Hunting… O filmde de aynı tema işleniyor. Başarısız sayılan bir genç ile bir profesörün ilişkisi anlatılıyor. Ben Good Will Hunting’i çok sevmiştim. “Can Dostum’u izledin mi?” diye sorulunca aklım hep ona gidiyordu ve ben de “evet izledim beğenmiştim” diyordum. Bu filmi izlerken ister istemez karşılaştırma yaptım. Yaşanılanlar, karakterler çok farklı olsa da ikisi de eğlenceli, duygusal, benzer mesajlar içeren tatlı filmler. Bir “Can Dostum” seçecek olursam beni daha çok etkilediği için 1997 yapımını seçerdim diye karar verdim en sonunda.

Büşra'nın Notu: 7/10
 • Suicide Squad (Gerçek Kötüler) | 2016

Imdb Puanı: 6.3/10

Ne diyebilirim ki… Jared Leto’mu bu halde gördüğüme mi yanayım bomboş geçen 2 saatime mi…

Bir filmin başında veya sonunda puanına bakmak gibi bir alışkanlığım yok, hiç ilgilenmem ama burada daha bilgilendirici olsun diye ekliyorum. Öncesinde bu puanı görseydim belki bu kadar abartılmasını ciddiye almazdım. Hollywood etkisi midir nedir HER YERDE filmin müzikleri, filmin posterleri, Harley Quinn cosplayleri… Youtube camiası bile nasibini aldı, Harley Quinn makyajından kusacak hale gelsem de filmi merak etmemin önüne geçemedim. Filmi izlerken sinirlerim bozuldu gerçekten. Ne kadar demode olsa da dünyanın sonunun Amerika’da gelmesi ve Amerikalıların dünyayı kurtarmasından vazgeçemiyoruz. Filmde saçma sapan olaylar, vasıfsız ajanların yaptığı anlamsızlıklar, gruptaki karakterlerin boşluğu yetmiyormuş gibi bir de Cara Delevingne’nin komik oyunculuğu var. Aklıma geldikçe kendimi gülmekten alamıyorum: Daha boş bir 2 saat olamazdı. Neyse, filmden önce dinlediğim bir soundtrack vardı onu çok beğenmiştim belki onu dinlerim biraz keyfim yerine gelir diye beklerken o şarkı da kapanış jeneriğinde çıktı. Söyleyeceklerim bu kadar…

Büşra'nın Notu: 1/10 (Jared Leto için)
 • The Words (Çalıntı Hayat) | 2012

Imdb Puanı: 7.1/10

İçinde gizem, aşk, edebiyat barındıran dramatik bir filmdi. Daha önceden başarı yakalayamayan genç yazar bir kitap yazıyor ve hayatı değişiyor. Kitabı birçok ödül alıyor ve çok ünlü bir yazar haline geliyor. Bir süre sonra ise yazdığı kitabın gerçekte kendisine ait olmadığı anlaşılıyor. İlginç ve naif bir filmdi. Yazarın iç hesaplaşması, ilişkileri güzeldi. Filmin sonu benim için hala bir muamma.

Büşra'nın Notu: 7/10
 • The Wolf of Wall Street (Para Avcısı) | 2013

Imdb Puanı: 8.2/10

Ortalama yaşam standartlarına sahip hırslı bir gencin başarılı bir borsacı olup paranın peşinden gitmesiyle kendisinin ve hayatının neye dönüştüğünü anlatıyor. Artık tam bir Amerikan rüyası yaşıyor. Oldukça lüks ve materyalist yaşamı var. Paranın içinde yüzüyor ve uyuşturucular, fahişeler, garip ikili ilişkileri, illegal işler hayatının sıradan parçaları haline geliyor. DiCaprio ve Margot Robbie güzelliği dışında göz dolduran bir görsellik yok, tam tersi oldukça ucuz. Fakat bu filmi Leonardo DiCaprio alıp götürmüş. Böyle bir karakter içinde izleyebilmek farklı ve güzel oldu.

Büşra'nın Notu: 7/10
 • The Life of David Gale (Ölümle Yaşam Arasında) | 2003

Imdb Puanı: 7.6/10

Kendisini çok sevdiğim Kevin Spacey filmde idam karşıtı üniversite profesörü rolünde. Beklenmedik olaylar yaşanıyor ve kendisi hem tecavüz hem cinayet ile suçlu bulunuyor ve idam cezası alıyor. Bunu haber yapmak isteyen bir gazeteciyle yaptığı röportajlarda olayın çok farklı boyutları ortaya çıkıyor. Profesörün idam edilmesine sadece 3 gün var ve gazeteci onu kurtarmaya çalışıyor. Bu süreçte öğrendikleri sadece David Gale’in hayatını kurtarmaya yönelik değil ayrıca onun savunduğu değerlerin ne kadar üstte olduğunu da gösteriyor. Güzel bir başkaldırış filmiydi ve finali beni oldukça etkilemişti.

Büşra'nın Notu: 9/10
 • Mustang | 2015

Imdb Puanı: 7.7/10

Fransa’nın Oscar’a aday gösterdiği Deniz Gamze Ergüven filmi. Bir köyde yaşayan 5 genç kız, kendi aralarında oynadıkları oyun köyün ahlak kurallarına ters düşünce ev hapsi yaşamaya başlıyor. Film baskıcı toplum yapısının kadınlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığını göstermeye çalışıyor. Vermek istediği mesaj temelde güzel, gerekli bir farkındalığı ortaya çıkarmak istiyor ama beklediğim kadar etkisi altına almadı beni. Bazı olaylar damdan düşer gibi olup bitiyor, gerçek olamayacak kadar korkunç şeyler yaşanılıyor (gerçek hayatta öyle şeyler olamayacağına inanmak istiyorum). Kadınların özgürlüğünün ne şekilde kısıtlandığını, namus anlayışını gün yüzüne çıkardığı için önemli bir film, fakat bizi bize anlatırken biraz daha gerçekçi olmasını beklerdim.

Büşra'nın Notu: 6/10

Bir oh çekip yazıya burada son veriyorum. Benim izlediğim filmler hakkında düşüncelerim bu şekildeydi. Yorumlara ve film önerilerine her daim açık bir insan olarak farklı fim önerilerinizi bekliyorum! 

 

 

 

4
(Visited 352 times, 1 visits today)

19 Comments

 1. Ender Şubat 2, 2017 at 3:22 pm

  Blogun sayesinde izlemeye değecek filmler keşfetmiş oluyorum, bu imkanı biz okuyucularına sağladığın için teşekkürler 😀
  Mandariinid gerçekten keyifli bir filmdi. Sırf sahneler, çekim teknikleri ve soundtracki yüzünden bile izlenebilir. 10 puan vermene sonuna kadar katılıyorum.
  The Intouchables için bir ekleme yapayım. Ne kadarı gerçek ne kadarı kurmaca bilmiyorum ama film gerçek bir hikayeyi konu alıyor.
  Suicide Squad’a 1 vermekte çok acımasız olmuş :/
  Son olarak yeni teman çok güzelmiş, hayırlı olsun 🙂

  Reply
  1. busrakkus Şubat 3, 2017 at 4:18 pm

   Suicide Squad beni büyük hayal kırıklığına uğrattığı için gönül rahatlığıyla 1 verdim.
   Yorumun için teşekkür ederim. 🙂

   Reply
 2. Çıplak Yazar Şubat 2, 2017 at 4:45 pm

  Güzel bir liste olmuş elinize sağlık. Bir kaçı dışında hiçbirini izlemedim. Ama sanırım aralarında ilk olarak Mandalina Bahçesi’ni izleyeceğim. Ne bileyim orta şekerli kahve tadında bir film izlemeyi istiyordum açıkçası.
  Tekrar teşekkür ediyorum.

  Reply
  1. busrakkus Şubat 3, 2017 at 4:19 pm

   Bence tercih çok güzel. 🙂 İyi seyirler ve ben de çook teşekkür ederim!

   Reply
 3. Gizli Özne Şubat 2, 2017 at 8:50 pm

  Artık ne kadar uzun süredir film izlemediysem, listedeki tüm filmler bana yabancı geldi. Sanırım bu gidişata dur demem için güzel bir fırsat. Para Avcısı ve Mustang filmleri ilgimi çekti fakat küçük bir araştırma sonucu Mustang filminin düşük puan alması acaba izlesem sevmez miyim diye de düşündürmüyor değil 🙂

  Reply
  1. busrakkus Şubat 3, 2017 at 4:21 pm

   Liste seni motive edebildiyse çok mutlu oldum. Mustang’den daha çok önerdiğim filmler var ama bir boş zamanda izlenebilir yine de. ^^

   Reply
   1. Gizli Özne Şubat 3, 2017 at 5:12 pm

    İlk izleyeceğim film Para Avcısı olarak kendimi şartladım. Bakalım ne kadar iyi ya da kötü bir film 🙂

    Reply
 4. Ruhsuz Atmaca Şubat 2, 2017 at 11:30 pm

  Listenin en iyi filmi soundtracki klasik müzik efsanesi olan “Can Dostum” 😀
  Şablon da hayırlı olsun güzel olmuş hoşuma gitmedi değil he. 😀

  Reply
  1. busrakkus Şubat 3, 2017 at 4:23 pm

   Çok teşekkür ederiim! Ayrıca beğenmene de sevindim. 🙂

   Reply
 5. Belgin Şubat 3, 2017 at 12:12 pm

  Mandalina bahhçesi ve içimdeki yangın’ı ekledim listeme hemen, diğerlerini izlemiştim, .çok teşekkürler, farklı filmler

  Reply
  1. busrakkus Şubat 3, 2017 at 4:24 pm

   Listede açık ara en sevdiğim filmlerden. 🙂 İyi seyirler!

   Reply
  1. busrakkus Şubat 3, 2017 at 4:25 pm

   Blogunuza bakıyorum. Yorumunuz mutlu etti, teşekkürler. 🙂

   Reply
 6. EDA DEMİR Şubat 7, 2017 at 1:07 pm

  Çok güzel filmler seçmişsin. Çoğunu izledim, izlemediklerimi ise hemen izlemek istiyorum.

  Reply
  1. busrakkus Şubat 7, 2017 at 7:16 pm

   İzledikten sonra sen de bloguna yazarsın belki. ^^
   Çok teşekkürler!

   Reply
 7. Şeyma Mektepli Şubat 8, 2017 at 10:24 pm

  Öncelikle yeni teman HA Rİ KA! Süper olmuş! 🙂

  Senin bu yazılarına bayılıyorum, film izlemeyi pek sevmediğim için içeriklerini pek incelemem genelde ama özellikle Mandalina Bahçesi çok ilgimi çekti. Kesinlikle bakacağım, çok teşekkürler 🙂

  Reply
  1. busrakkus Şubat 16, 2017 at 7:34 am

   Temayı beğenmene gerçekten çok sevindim. Olumlu dönüşler alınca çok mutlu oluyorum. 🙂
   Film izlemeyi sevmiyor olmana şaşırdım ayrıca, ben çok beğendim umarım sen de seversin. ^^

   Reply
 8. Güray Oğul Şubat 19, 2017 at 10:11 am

  Teşekkürler güzel yazı ve tavsiyeler için

  Reply
  1. busrakkus Şubat 19, 2017 at 10:37 am

   Ben teşekkür ederim! 🙂

   Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir