Dinle, Oku, İzle #13

Çok beğenip tavsiye etmek istediğim müzik, kitap, film önerileri ile geldim. Müzik olarak biraz daha farklı bir seçim yaptım bu sefer. Yazıyı okuduktan sonra içlerinden en az birini beğenirsiniz umarım.  

♫Dinle: Necro

Bu aralar sürekli ama SÜREKLİ rap dinliyorum. Rap müziğe odaklanınca Necro ile tanıştım. Yaptığı şarkıların içeriği (seks, uyuşturucu, şiddet) şaşırtıcı olmasa da tarzına ilk dinlediğim andan itibaren vuruldum. Kendisiyle ilgili öğrendiklerim: Thrash Metal geçmişi olduğu ve sahne isminde Slayer’in bir şarkısından etkinlenmesi… Bunun etkileri de müziğine de yansımış haliyle ve rap ile death metali bütünleştirerek “Death Rap” terimini ortaya koymuş. Her zaman olduğu gibi en sevdiklerimi ekleyeceğim. Benim mest olarak dinlediğim Necro parçaları listedeki gibi: Creepy Crawl, No Remorse, Death Rap

Spotify’daki rap müzik listem için tık

Necro ile tanıştığım Mümtaz’ın rap listesi için tık

☼Oku: Yaşlı Adam ve Deniz

Geçen günlerde kitaplığımı düzenliyordum, en sevdiğim kitapları bir araya topladım. Orada Yaşlı Adam ve Deniz kitabı da vardı. Bu kadar çok sevdiğim kitabı bloguma yazmadığımı fark ettim. “Oku” bölümü için başka bir kitabı yazmayı planlamış olsam da önceliği buna vermek iyi olacak. Yaşlı Adam ve Deniz, Ernest Hemingway‘in beni kendisiyle tanıştıran ödüllü romanı. 130 küsür sayfalık incecik kitapta yaşlı bir balıkçının sıkıntılı zamanları, tek dostu ve yardımcısı olan küçük bir çocukla ilişkisi anlatılıyor. Anlatımı çok yalın olduğu için su gibi okunuyor. Bu kitabı tek kelimeyle anlatacak olsam tercihim “naif” olurdu. Çünkü yaşlı ve yalnız bir balıkçının hayatına ortak olup günlerce okyanusun ortasında kalıyoruz birlikte, bir de yakalamaya çalıştığı balık var. Kitabın en yoğunlaştığı, en güzel mesajları verdiği bölüm burası bence. Kitabı bitirdiğim zaman duygulandığımı ve dingin hissettiğimi çok net hatırlıyorum.

Alıntılar:

Durumuna bakılırsa balık her türlü azabın, tuzağın, hilenin erişemeyeceği derin, karanlık sularda kalmayı yeğliyordu.

Okyanus böylesine vahşi ve acımasız olurken zavallı kuşlar niye böyle narin ve güzel yaratılmış acaba? Deniz çok güzel, çok merhametlidir. Fakat birden öyle değişiverir, öyle zalimleşir ki; başımızın üstünde fırıl fırıl dönen bu ufacık ve ötüşleri hüzünlü kuşlar için dayanılmaz olur.

►İzle: Nocturnal Animals 

 

İzle köşemizde bugün Nocturnal Animals / Gece Hayvanları var. Bu filmi ilk olarak Anlam‘ın blogunda görmüştüm ve hemen izledim. Kısaca konusundan bahsedeyim, başrol karakterlerinden Susan (Amy Adams) eski kocasından bir kitap alıyor. Eski kocası Edward (Jake Gyllenhaal) birlikte oldukları zamanlarda roman yazmayı denemişti fakat başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Romanını bitirmeyi başarınca Susan’a gönderiyor ve kadın okumaya başladıkça hem romanın içinde hem de eski ilişkisinde bir yolculuğa çıkıyor. Filme başlamadan önce gerilim filmi olduğunu biliyordum ama beklediğimden daha fazlaydı. Bu kadar gerilimi en son Requiem for a Dream izlediğimde yaşamıştım. Yönetmen kişisi Tom Ford ve bir tasarımcı eli değdiği o kadar bariz ki… Görseller, dekor, renklerin birbiriyle uyumu mükemmel, her kareye aşık oldum. Birden farklı zamanlardaki olayları anlatırken hissedilen duygu ve renkler büyük bir uyum içinde. Şu an yazarken filmi yeniden izliyor gibi oldum, gerçekten hem senaryo hem de görüntüler mükemmeldi. Çok ama çok beğendim, başucu filmlerimden biri oldu. Hala soyadını ezbere yazamasam da Jake Gyllenhaal’a hayran olmaya doyamıyorum…


Sosyal Medyada Ben

   

2
(Visited 245 times, 1 visits today)

7 Comments

 1. Kağıt Kalem Nisan 29, 2017 at 10:56 am

  Güzel tavsiyeler… Filmi merak ettim açıkcası, ilk fırsatta izleyeyim ben de. Teşekkürler 😉

  Reply
  1. busrakkus Mayıs 3, 2017 at 8:42 am

   Çok teşekkür ederim, izlersen düşüncelerini merak ediyorum. ♥

   Reply
 2. Mine Canan Nisan 29, 2017 at 10:59 am

  Yaşlı Adam ve Deniz’i listeye yazdım ❤

  Reply
  1. busrakkus Mayıs 3, 2017 at 8:41 am

   Beğenmen dileğiyle ♥

   Reply
 3. Sibelynka Nisan 29, 2017 at 1:52 pm

  Jake Gyllenhaal konusunda sana katılıyorum. Film oldukça değişik ve gerilim dozu yüksek bir filmdi. Herkesin zevkine hitap etmeyebilir ama bu tarzı sevenler için keyifle izlenecek bir seçim bence de.
  * Bu toplu yazılara bayılıyorum. Yepyeni keşifler yapıyorum. Bunu kesinlikle sürekli yapmalıyız.

  Sevgiler

  Reply
  1. busrakkus Mayıs 3, 2017 at 8:40 am

   Sanırım film zevklerimiz benziyor, ben de senin blogunda severek yazdığın çoğu filmi seviyorum. 🙂
   Sevgiler! ♥

   Reply
 4. Ezgi Mayıs 16, 2017 at 2:01 pm

  Kitap gerçekten harika. Herkes okumalı.
  Sevgiler

  Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir