Ev Yapımı Maskeler

Son yazdığım Cilt Bakım Rutinim yazısında evde bazı maskeler yaptığımdan bahsetmiştim. Bunlardan biri yüz, diğeri saç maskesi. Bir de maske demek doğru olmaz ama diş etleri ve ağız sağlığı için çok faydalı olduğunu, hatta dişleri beyazlattığını öğrendiğim bir tarif var onu da ekledim. Hepsinin yapımı çok kolay. Benim evde yapılan şeylerde aradığım en büyük kriter hızlı yapılabilir ve kolay ulaşılabilir olmaları. Şimdiye kadar internette cilt ve saç bakımı için çok maske araştırdım, çoğunu not aldım ama hiç birini yapmadım. Çünkü o malzemeleri bir yerlerden toplayıp karıştaracak kadar gücüm ve enerjim yok. Tam bir “DIY” düşmanı olarak paylaştığım maskeleri pratik buluyorum, arada aksamalar olsa bile uzun zamandır yapıyorum hepsini öyle düşünün.

Yüz için;

 • Süzme Yoğurt
 • Limon
 • Karbonat

Hepsini yüzünüzden akıp gitmeyecek kıvamda olacak şekilde karıştırıp ortalama 20-30 dk bekletiyorsunuz. Yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan veya duştan sonra gözenekleriniz iyice açılmış durumdayken yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız. Bu maskenin sivilce söndürme gibi bir etkisi de var limon ve karbonattan dolayı. Hassas veya kuru ciltler için limon pek iyi bir seçenek olmayabilir. Benim cildim hassas değil ama limonu ve karbonatı çok abartmıyorum yine de. Bu maskeyi sevme sebebim az ve öz malzemelerden oluşup çok güzel sonuç vermesi. Cildi aydınlatıyor ve sıkılaştırıyor.

Saç için;

 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Tatlı Badem Yağı
 • Hint Yağı

İşlem gördükten sonra aşırı yıpranan saçlarım için yağ bakımı yapmaya başladım. Burada asıl malzeme hindistan cevizi yağı ile hint yağı bana kalırsa. Evde saç için uygun olabilecek yağlarınız varsa onlardan da ekleyebilirsiniz. Mesela bende badem yağı varmış onu ekledim. Hindistan cevizi yağı biraz daha fazla olacak şekilde hepsinden ortalama 1 tatlı kaşığı alıp karıştırıyorum. Saç diplerinden uçlara kadar sürüp 3-5 saat bekletiyorum. Uyumadan önce yapıp sabaha kadar bekletmeye cesaret edemiyorum bence 3 saat bile yeterli oluyor. Zaten uzun vadede, düzenli yaptıktan sonra sonuç veriyor. Yağların verdiği ekstra yumuşaklık ve parlaklık haricinde hindistan cevizi yağı + hint yağı saç uzamasını da hızlandırıyor. Saçlarım yıpranınca uçlarından düzenli olarak aldırmama rağmen uzamıyordu. Son 1 – 1,5 aydır bu maskeyi yapıyorum ve cidden uzadığını farkediyorum.

Ağız ve Dişler için;

Hindistan cevizi yağının ağız sağlığı için ne kadar faydalı olduğunu Instagram’da takip ettiğim birinden öğrenmiştim -kim olduğunu hatırlamıyorum-. Herhangi bir bitkisel yağı ağız içinde ortalama 20 dk çalkalamaktan yani “oil pulling”ten bahsediyordu. Bu iş için en iyi yağ da hindistan cevizi yağıymış. Hindistan cevizi yağının diş lekerini gidermek, tartar ve bakteri oluşumunu engellemek ve diş eti bakımı yapmak gibi faydaları olduğu söyleniyor. Kullandığınız yağın %100 doğal ve soğuk pres olması önemli bir ayrıntı. Ben LifeCo hindistan cevizi yağını stoklarda bulamayınca biraz araştırıp Oneva‘dan sipariş verdim ve çok beğenerek kullanıyorum.

Bu yağ tek başına yukarıda saydığım kadar faydalı bir yağ iken zerdeçal ile karıştırıldığında diş beyazlatma etkisi var bir de. Zerdeçal işin içine girince oldukça şaşırmıştım önce ama deneyince çok memnun kaldım. Hindistan cevizi yağı ve zerdeçal ikilisine nane yağı da ekleyebilirsiniz, internette üçünü karıştırdıklarını görmüştüm ama bu ikisi gerçekten yeterli oluyor. İlk seferde bile çok etkili. Nane yağı daha çok aroma ve ferahlık hissi veriyor. Ben kolaylık olsun diye bu karışımı minik kapaklı bir kabın içine ekleyip buzdolabında muhafaza ediyorum. Haftada 2-3 kez dişlerimi bu karışım ile fırçalıyorum.

Uzun zamandır deneyip sonuçlarından memnun kaldığım için üşenmeyip yaptığım 3 tarifi paylaştım. Ulaşması ve hazırlaması gerçekten çok kolay, üstelik sonuçları çok etkili. Mutlaka deneyin. 


Sosyal Medyada Ben

   

2
(Visited 123 times, 2 visits today)

2 Comments

 1. yesimlehertelden Ağustos 18, 2017 at 3:42 pm

  Hindistan cevizi yağının diş lekelerini giderme özelliğini bilmiyordum bunu detaylıca araştıracağım…

  Reply
  1. busrakkus Ağustos 22, 2017 at 4:50 pm

   tek başına kullanıldığında ağız bakımı için faydalı ama zerdeçal ile birlikte bayzlatma etkisi oluyor. ^^

   Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir